UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

PRAWO HANDLOWE

Art.  379 Kodeksu Spółek Handlowych

  • §  1.         W umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia.
  • §  11.       Uchwała o powołaniu pełnomocnika, o którym mowa w § 1, powołanego w celu zawarcia z członkiem zarządu umowy spółki, która ma zostać zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być podjęta przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.
  • §  2.         W przypadku gdy akcjonariusz, o którym mowa w art. 303 § 2, jest zarazem jedynym członkiem zarządu, przepisu § 1 nie stosuje się. Czynność prawna między tym akcjonariuszem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
  • §  3.         Wymogu zachowania formy aktu notarialnego, o którym mowa w § 2, nie stosuje się do czynności prawnej dokonywanej przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

Artykuł 379 § 1 KSH ma zastosowanie, gdy chodzi o spory toczące się między członkami zarządu, a spółką czy w innych przypadkach rozstrzygania sporów, na przykład przez sąd polubowny.

W przypadku, o którym mowa w art. 379 § 1 KSH, chodzi o wszelkie umowy, jakie mogą być zawierane przez spółkę z członkami zarządu. Zarówno o takie, które mogą wiązać się z pełnioną funkcją, jak i te, które nie są związane z wykonywaniem funkcji członka zarządu, ale są zawierane przez osobę fizyczną poza źródłem kompetencji. 

W odniesieniu do członków zarządu, którzy nie są członkami jednoosobowych zarządów spółek akcyjnych i jednocześnie ich jedynymi akcjonariuszami, przepis art. 379 § 1 KSH, zasadniczo, odpowiada treści dawnego art. 374 KH Zgodnie z omawianą regulacją w umowie między spółką a, członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy. 

Zgodnie z doktryną art. 379 § 1  ma charakter bezwzględnie wiążący. Jak wskazuje Andrzej Kidyba: Rozumieć to jednak należy w ten sposób, że do naruszenia art. 379 k.s.h. dojdzie wówczas, gdy inny organ lub osoby będą reprezentowały spółkę. Takie rozumienie tego przepisu znajdujemy też między innymi w orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 14 października 1997 r. (I PKN 319/97, OSN 1998, nr 15, poz. 450) i wielu innych. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego nieważność umowy o pracę z członkiem zarządu spółki prawa handlowego z uwagi na jej zawarcie z naruszeniem art. 379 § 1 k.s.h. nie wyklucza późniejszego zawarcia umowy o pracę per facta concludentia na warunkach określonych w nieważnej umowie o pracę lub o treści innej niż wskazana w tej umowie (wyrok SN z dnia 7 kwietnia 2009 r., I PK 215/08, OSNP 2010, nr 23–24, poz. 283; podobnie SA w Rzeszowie w wyroku z dnia 18 lutego 2015 r., III AUa 793/14, LEX nr 1651943). W cytowanym orzeczeniu Sąd Najwyższy zmierza ewidentnie w kierunku złagodzenia skutków zawarcia umowy o pracę z naruszeniem art. 379 § 1 k.s.h. przez dopuszczenie możliwości następczego, dorozumianego nawiązania stosunku pracy o tej samej treści, co nieważna umowa o pracę. Orzeczenie to spotkało się częściowo z krytycznymi ocenami. T. Szczurowski (w: Kodeks pracy. Komentarz, pod red. K. Jaśkowskiego, Warszawa 2009, s. 39–40) zauważył, że można mówić o dorozumianym zawarciu umowy o pracę z członkiem zarządu na skutek dopuszczenia go do pracy jedynie wtedy, gdy odbywało się to za aprobatą osób uprawnionych w myśl art. 379 § 1 k.s.h. (zob. także M. Giaro, Członek zarządu spółki kapitałowej jako pracownik per facta concludentia, PiZS 2010, nr 9, s. 9). Za możliwością zawarcia z członkiem zarządu umowy o pracę w sposób dorozumiany (przez dopuszczenie do jej wykonywania) opowiedział się Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 10 lutego 2014 r. (III AUa 707/13, LEX nr 1428168). (A. Kidyba [w:] Komentarz aktualizowany do art. 301-633 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el. 2023, art. 379.)

aplikant radcowski

Adrian Waroch

Kategoria:

Przepisy prawne: art. 100 ksh

  • § 1. W przypadku utraty przez partnera uprawnień do wykonywania wolnego zawodu, powinien on wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu.
  • § 2. Wystąpienie następuje przez pisemne oświadczenie skierowane do zarządu albo do partnera uprawnionego do reprezentowania spółki.
  • § 3. Po bezskutecznym upływie terminu określonego w § 1 uważa się, że partner wystąpił ze spółki w ostatnim dniu tego terminu.

Komentarz:

W literaturze przeważa stanowisko, zgodnie z którym przejściowa utrata uprawnień zawodowych nie pociąga za sobą konieczności ustąpienia ze spółki. Zdaniem większości komentujących, art. 100 ksh nie dotyczy sytuacji, kiedy partner został zawieszony w prawie wykonywania wolnego zawodu. Zawieszenie w wykonywaniu wolnego zawodu nie jest utratą prawa do wykonywania wolnego zawodu, gdyż daje najczęściej perspektywę dalszego wykonywania wolnego zawodu po upłynięciu określonego czasu. W związku z tym zawieszony partner nie będzie miał prawa do wykonywania wolnego zawodu, ale będzie uprawniony do pozostania w spółce partnerskiej.

Druga część komentujących wskazuje, że nie wydaje się, aby uczestnictwo w spółce partnerskiej osoby, która nie ma prawa wykonywać zawodu, miało rację bytu. Podstawą konstrukcji spółki jest osobiste zaangażowanie partnerów w proces świadczenia usług związanych z przedmiotem działalności spółki. Ponadto można wskazać przypadki zawieszenia uprawnień zawodowych, które nie są wprawdzie ostateczne, ale mają charakter bezterminowy. W tym kontekście niekiedy trudno rozróżnić, kiedy utrata uprawnień ma charakter stały, a kiedy przejściowy. Radca prawny, którego uprawnienia zostały zawieszone ze względu na wykonywanie zawodu sędziego, może już w ogóle nie podjąć wykonywania zawodu radcy. Utrata uprawnień zawodowych ze względu na ubezwłasnowolnienie może okazać się przejściowa, gdy w razie wyleczenia ubezwłasnowolnienie zostanie uchylone. Pozostawienie osobie pozbawionej prawa wykonywania zawodu statusu partnera pozwala jej pośrednio wpływać na sposób wykonywania usług świadczonych w spółce. Jest to sprzeczne z celami zastosowanej sankcji. Stąd należy przyjąć obowiązek ustąpienia takiego partnera ze spółki. Nie ma przeszkód, aby po odzyskaniu uprawnień ponownie do niej przystąpił (J. Bieniak, M. Bieniak, G. Nita-Jagielski, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 8, Warszawa 2022).

Pozostałe rozwiązanie: pozostali wspólnicy w spółce mogą wystąpić do sądu, żeby to sąd orzekł o wyłączeniu wspólnika ze spółki na podstawie art. 63 § 2 KSH w zw. z art. 89 KSH.

aplikant radcowski

Adrian Waroch

Kategoria:

Art.  266.  [Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. przez sąd]

  • §  1. Z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia

stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.

  • §  2. Umowa spółki może przyznać prawo wystąpienia z powództwem, o którym mowa w § 1, także mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. W tym przypadku powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy.
  • §  3. Udziały wspólnika wyłączonego muszą być przejęte przez wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w dniu doręczenia pozwu.

Z przyjętego przez Sąd Najwyższy orzecznictwa wynika, że niemożność bezkonfliktowego współdziałania ze wspólnikiem, będąca następstwem relacji interpersonalnych wewnątrz spółki z o.o., może stanowić ważną przyczynę wyłączenia go ze spółki (wyrok SN z dnia 19 marca 1997 r., II CKN 31/97, OSNC 1997, nr 8, poz. 116); podobnie SA w Warszawie w wyroku z dnia 16 grudnia 2015 r., VI ACa 48/15, LEX nr 2031089- w którym podkreślono, że wprawdzie interes wspólnika, nawet większościowego, nie jest tożsamy z interesem spółki, jednakże dobru spółki służy jedynie zgodna współpraca wspólników; w sytuacji zaś utrwalonego konfliktu między nimi, istotnie wpływającego na funkcjonowanie i działalność spółki, ważne przyczyny zaistniałe po stronie wspólnika mniejszościowego mogą uzasadniać jego wyłączenie; ze swej istoty spółka zakłada też współdziałanie wspólników (art. 3 k.s.h.); zatem gdy współpraca ta jest trwale zaburzona, konflikt między wspólnikami szkodzi interesom spółki).

W judykaturze słusznie podkreśla się, że: „Ważną przyczyną, o której mowa w art. 266 § 1 k.s.h., jest taka okoliczność, która pozwala na konkluzję, że działalność spółki w dotychczasowym składzie personalnym będzie wysoce utrudniona czy wręcz niemożliwa. Nie uzasadniają więc żądania wyłączenia przyczyny błahe, nieistotne, wynikające z drobnych sprzeczek czy niechęci między udziałowcami, a nawet poważniejsze różnice zdań co do funkcjonowania spółki nie dezorganizujące jednak jej działalności. Generalną zatem przyczyną uzasadniającą wyłączenie wspólników jest obiektywnie istniejąca niemożność dalszej z nim współpracy. Podkreśla się przy tym, że sąd powinien jednak badać, czy powództwo o wyłączenie wspólnika oraz przytoczone na jego poparcie „ważne przyczyny” nie są aby pretekstem do pozbycia się niewygodnej osoby ze spółki (tak SA w Gdańsku w wyroku z dnia 17 grudnia 2015 r., V ACa 455/15, LEX nr 2017752).

Przykładowe ważne przyczyny: naruszenie lojalności i prowadzenie działalności konkurencyjnej, niemożliwość bezkonfliktowego współdziałania ze wspólnikiem, postępowanie sprzeczne z interesami spółki, zachowanie przez które nie możliwym jest osiągnięcie celu spółki lub jest poważnie zagrożone.  

Jak słusznie wskazuje się w doktrynie, wytoczenie powództwa o wyłączenie wspólnika, bez uzasadnionego interesu prawnego, nie w celu uzyskania ochrony prawnej, ale jedynie dla realizacji partykularnych interesów majątkowych (polegających na przykład na przejęciu udziałów wyłączonego ze spółki wspólnika), a więc w celu niegodziwym, stanowi nadużycie prawa procesowego.

aplikant radcowski

Adrian Waroch

Kategoria:

Zgodnie z przepisem art. 369. KSH

§ 1.Członek zarządu jest powoływany na okres nie dłuższy niż pięć lat (kadencja). Kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Ponowne powołania tej samej osoby na członka zarządu są dopuszczalne, jednak nie wcześniej niż na rok przed upływem bieżącej kadencji.

§ 3.Jeżeli statut przewiduje, że członków zarządu powołuje się na okres wspólnej kadencji, mandat członka zarządu, powołanego przed upływem danej kadencji zarządu, wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków zarządu, chyba że statut spółki stanowi inaczej.

§ 4. Mandat członka zarządu wygasa najpóźniej z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

§ 5.Mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu zarządu.

§ 51. Jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację radzie nadzorczej.

§ 52. Jeżeli żaden mandat w radzie nadzorczej nie jest obsadzony, członek zarządu składa rezygnację akcjonariuszom, zwołując jednocześnie walne zgromadzenie, o którym mowa w art. 3971 obowiązek zwołania walnego zgromadzenia, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Ogłoszenie o walnym zgromadzeniu zawiera także oświadczenie o rezygnacji członka zarządu. Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano walne zgromadzenie.

Zakończenie mandatu do pełnienia funkcji jest uzależnione od sposobu jego wygaśnięcia. Jeżeli zarząd był ustanowiony na określoną kadencję, nie wygasa on razem z nią, ale trwa dłużej, aż do odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pełny ostatni rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Jeżeli kadencja została przerwana zdarzeniami nagłymi (odwołanie, śmierć, rezygnacja), mandat również ulega zakończeniu.

Relację między mandatem, a kadencją ilustruje orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 3 czerwca 2015 r.: „Mandat członka zarządu to uprawnienie do pełnienia funkcji w organie spółki, mandat może przysługiwać członkowi zarządu nawet po upływie kadencji albowiem zgodnie z powołanym przepisem wygasa on z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Warunkiem koniecznym do wygaśnięcia mandatu jest więc odbycie takiego zgromadzenia, którego przedmiotem jest zatwierdzenie sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. Jeżeli takie zgromadzenie się nie odbyło to skutek w postaci wygaśnięcia mandatu nie nastąpi”.

Długość mandatu członka zarządu zależy od tego, czy pełni on swoją funkcję przez całą kadencję, bez okoliczności przerywających, czy też mandat zostaje przerwany nagle. W pierwszym przypadku mandat członka zarządu wygasa najpóźniej z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. W rzeczywistości mandat jest wydłużony do czasu odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia.

Wyrażane stanowisko znalazło swoje potwierdzenie w znowelizowanym brzmieniu art. 369 § 1 k.s.h. W przepisie tym doprecyzowano, że kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych, chyba że statut stanowi inaczej 

A zatem na przykładzie 3 letniej kadencji, która rozpoczęła się dla członka zarządu przykładowo z dniem 04.01.2022 r. -

Mandat wygaśnie z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy. 

Kadencję taki członek kończy z dniem 31.12.2025 r. (3 pełne lata obrotowe). Natomiast mandat wygaśnie najpóźniej w czerwcu 2026 r. z chwilą zatwierdzenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy.

Kategoria:

Wygaśnięcie mandatu członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostało uregulowane w art. 202 KSH.  Zgodnie z uregulowaniami Kodeksu spółek handlowych, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Kodeks spółek handlowych, oprócz powyżej przytoczonego uregulowania, przewiduje katalog okoliczności, których ziszczenie powoduje wygaśnięcie mandatu członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a wśród nich wyróżnia także rezygnację (art. 202 § 4 KSH). 

Wyrok SN z dnia 21 stycznia 2010 r., II UK 157/09: 

Rezygnacja jest jednostronną czynnością prawną, skuteczną z chwilą dojścia do spółki. Jeżeli rezygnującym jest jeden członek zarządu, skutek nastąpi w przypadku złożenia stosownego oświadczenia pozostałym członkom zarządu. 

   

Umowa spółki powinna przewidywać liczebność zarządu. W umowie spółki liczebność zarządu możemy określić na dwa różne sposoby tj.: 

  1. „widełkowo” – to znaczy od od…do…, np. od dwóch członków do pięciu członków. Dookreślenie konkretnej liczby członków następuje wówczas na podstawie później podjętej uchwały wspólników; 
  2. „sztywno” – wówczas w umowie spółki wskazuję się konkretną liczbę członków organu. 

Sztywne określenie składu zarządu w umowie spółki ma określone konsekwencje, ponieważ dla prawidłowości realizacji teorii organów zarząd powinien być należycie obsadzony. Podstawowym warunkiem dla działania organu jest ustalenie jego liczebności i właśnie należyte obsadzenie. 

Brak uzupełnienia składu zarządu do wymaganej umową liczby spowoduje zaistnienie tzw. zarządu kadłubowego. Kadłubowość oznacza dysharmonię między ustalonym składem organu, a jego należytym obsadzeniem. Zmniejszenie się składu liczebnego poniżej określonego poziomu, aktualizuje niezwłoczny obowiązek uzupełnienia składu. 

Odmienność stanowisk:

W doktrynie i orzecznictwie pojawia się odmienność w zakresie możliwości funkcjonowania przez tzw. zarząd kadłubowy

1)    Zgodnie z pierwszym stanowiskiem, zarząd kadłubowy nie stanowi organu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu art. 38 KC. Jeżeli więc dojdzie do pomniejszenia składu zarządu poniżej umownego progu, to organ w ogóle przestaje istnieć, jako zarząd, przez co ustają wszelkie uprawnienia i właściwości przypisane zarządowi i jego członkom. W konsekwencji pomniejszony skład, jako „nie-organ” nie może prowadzić spraw spółki, ani jej reprezentować w jakimkolwiek zakresie i w jakiejkolwiek formie (D. Kupryjańczyk w Kodeks spółek handlowych. Komentarz pod red. Zbigniewa Jara, wyd. 26, rok 2022); 

2)    Natomiast zgodnie z drugim stanowiskiem, z którym można spotkać się piśmiennictwie oraz orzecznictwie uznaje się, że zarząd kadłubowy jest władny reprezentować (z zastrzeżeniem poszanowania przyjętego sposobu reprezentacji) oraz prowadzić sprawy spółki nie przekraczające zakresu zwykłych czynności spółki w trybie art. 208 § 3 KSH (tak: wyrok SN z dnia 18 lipca 2012 r., III CZP 40/12; wyrok SN z dnia 5 października 2010 r., I CSK 63/10; wyrok SN z dnia 21 stycznia 2005 r., I CK 528/04). 

aplikant radcowski

Adrian Waroch

Kategoria:

W praktyce Kancelarii często spotykamy się z sytuacją, gdy zagraniczni przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ze względu na bariery na rynku polskim, w szczególności barierę językową, a także liczne obowiązki związane z działalnością w rodzimym kraju, przedsiębiorcy szukają „menadżera” dla swojej działalności.

Przedsiębiorcom zagranicznym zależy, aby być w zarządzie tworzonych Spółek, w celu  zagwarantowania sobie możliwość bieżącego wpływu na prowadzoną działalność. Wówczas często powołują prokurenta, który zostaje „menadżerem” Spółki.

Należy przy tym rozróżnić sferę działania prokurenta jako przedstawiciela Spółki, a zatem „na zewnątrz”, od sfery wewnętrznej, a więc stosunków łączących Spółkę z prokurentem.

Jeśli chodzi o działanie prokurenta jako reprezentanta Spółki wskazuję co następuje.

Zasadniczo prokurent na mocy udzielonej prokury może reprezentować Spółkę przed wszystkimi podmiotami np. kontrahentami, urzędami, pracownikami przy czynnościach związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Warto więc mieć na uwadze fakt, iż wszelkie umowy zawarte przez prokurenta w wykonywaniu działalności gospodarczej będą obowiązujące dla Spółki, niezależnie - czy w ocenie zagranicznego kontrahenta - są dla Spółki korzystne czy nie. Spółka będzie zatem musiała wywiązywać się z przyjętych przez prokurenta obowiązków.

Zgodnie z przepisami prawa prokurent musi posiadać pełnomocnictwo szczególne do takich czynności jak:

  • zbycie przedsiębiorstwa,
  • dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania,
  • do zbywania i obciążania nieruchomości (przepis art. 1093 kodeksu cywilnego).

Jeśli chodzi na przykład o prokurenta Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to w niektórych sytuacjach dla jego ważnego i skutecznego działania potrzebna będzie również uchwała wspólników.

Zgodnie z przepisem art. 228 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) uchwały wspólników wymaga między innymi:

  • zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego;
  • nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.

Z kolei przepis art. 15 § 1 k.s.h. wskazuje, że zawarcie przez spółkę kapitałową umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z prokurentem albo na jego rzecz wymaga zgody zgromadzenia wspólników, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Prokurę można również zorganizować w ten sposób, aby uniemożliwić możliwość prokurenta samodzielnego działania ustanawiając prokurę łączną, lecz jedynie z innym prokurentem (art. 1094 § 1  k.c.). Prokura może obejmować umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej. Informacja o tym czy prokurent może działać łącznie czy samodzielnie znajduje się w ogólnie dostępnym rejestrze przedsiębiorców (przepis art. 1098 § 2 kodeksu cywilnego).

Jeżeli przedsiębiorstwo posiada oddział, prokurę można ograniczyć do spraw wpisanych do rejestru oddziału.

Jeśli chodzi o stosunki pomiędzy prokurentem a Spółką wskazuję co następuje.

Spółka jednocześnie powinna mieć zawartą z prokurentem umowę, w której uregulowane zostaną zasady współpracy (umowę o pracę, kontrakt menadżerski, umowę zlecenia). Niektórzy przedsiębiorcy w umowach tych zastrzegają, że prokurent nie może zawierać transakcji przekraczających jakąś wartość. Warto jednak wskazać, że zastrzeżenia takie nie są skuteczne wobec osób trzech, a jedynie w stosunku wewnętrznym pomiędzy Spółką i prokurentem. Zgodnie z przepisem art. art. 1091 § 2 kodeksu cywilnego nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Tym samym jedynie przepisy prawa mogą decydować o tym, że prokurent nie będzie miał prawa nieskrępowanej reprezentacji.

Prokurent nie ponosi również odpowiedzialności wobec osób trzecich za zobowiązania Spółki. To Spółka odpowiada za swoje zobowiązania. W określonych przypadkach odpowiedzialność ponoszą członkowie zarządu. Okoliczność, iż został powołany prokurent nie zwalnia zatem zarządu z obowiązków związanych z działalnością Spółki. Zarząd powinien zatem na bieżąco nadzorować prokurenta. W szczególności Zarząd powinien dbać, by działania prokurenta były zgodne z prawem, a także podejmowane w interesie Spółki. Zarząd powinien na bieżąco kontrolować sytuację finansową Spółki.

W sytuacji, gdy prokurent będzie działał na szkodę Spółki może okazać się konieczne jego natychmiastowe odwołanie, rozwiązanie łączącej strony umowy i dochodzenie roszczeń odszkodowawczych od prokurenta przed Sądem.

Ewa Kosowska-Czapla

Radca Prawny/Doradca Restrukturyzacyjny

Kategoria:

Pojęcie niewypłacalności jest niezwykle istotne w prawie upadłościowym.

insolvency

Z pojęciem tym wiążą się bowiem istotne skutki prawne. Niewypłacalność jest ściśle związana z koniecznością złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez obowiązanych oraz determinuje ogłoszenie przez sąd upadłości. Istnieją również poważne konsekwencje dla określonych podmiotów związane z brakiem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w odpowiednim czasie. Tym samym każdy przedsiębiorca powinien na bieżąco monitorować stan swojego przedsiębiorstwa, aby w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób zareagować na stan niewypłacalności. W ostatnim czasie na skutek nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2016 r., przepisy o niewypłacalności zmieniły się w dość istotny sposób.

 

Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny (art. 10 prawa upadłościowego). Stan niewypłacalności jest zatem stanem, który obliguje przedsiębiorcę do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Zgodnie bowiem z przepisem art. 21 ust. 1 prawa upadłościowego dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

W myśl przepisu art. 11 ust. 1 prawa upadłościowego dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Wprowadzone zostało domniemanie zgodnie z którym domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2 dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.

 

1. Niewykonywanie wymagalnych zobowiązań pieniężnych (płynność finansowa)

Pierwszym kryterium odnoszącym się do wszystkich dłużników jest utracenie przez dłużnika zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Warto zwrócić uwagę na okoliczność, że niewypłacalność odnosi się jedynie do zobowiązań pieniężnych. Tym samym jak wskazuje w komentarzu Piotr Zimmerman "Dłużnik niewykonujący w terminie zobowiązań o charakterze niepieniężnym nie jest niewypłacalny do czasu, kiedy z mocy umowy lub działania wierzyciela zobowiązania te przekształcą się w zobowiązania pieniężne, nawet jeśli jest w zwłoce z ich wykonywaniem dłużej niż 3 miesiące." (Prawo upadłościowe. Komentarz. Piotr Zimmerman. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2016, komentarz do przepisu art. 11, system informacji prawnej Legalis).

Zobowiązania pieniężne muszą być wymagalne. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 marca 2001 r., V CKN 769/00 "W doktrynie i judykaturze wymagalność roszczenia określana jest jako stan, w którym wierzyciel ma prawną możliwość żądania zaspokojenia przysługującej mu wierzytelności. Jest to stan potencjalny, o charakterze obiektywnym, którego początek zbiega się z chwilą uaktywnienia się wierzytelności (por. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 1991 r., III CRN 500/90, OSNCP 1992, nr 7-8, poz. 137). Początek wymagalności nie da się ująć w jedną regułę obowiązującą dla wszystkich stosunków prawnych, zależy on bowiem od charakteru zobowiązań i ich właściwości. Jednolicie ujęta jest tylko wymagalność w odniesieniu do zobowiązań o charakterze terminowym. Przyjmuje się wtedy, że wierzytelność jest wymagalna, jeśli nadszedł termin świadczenia, bowiem od tej daty wierzyciel może domagać się spełnienia świadczenia, które dłużnik musi spełnić. Inaczej przedstawia się zagadnienie wymagalności w odniesieniu do zobowiązań bezterminowych (…). W tym przypadku nie jest możliwe do przyjęcia stanowisko utożsamiające terminy wymagalności i spełnienia świadczenia, gdyż art. 455 k.c., określający termin spełnienia świadczenia wyznacza go jako "niezwłoczny" po wezwaniu przez wierzyciela." Zgodnie z powyższym zobowiązania pieniężne stają się wymagalne z dniem wyznaczonym jako termin płatności, o ile termin ten wyznaczony został w sposób prawidłowy. Z kolei zobowiązania pieniężne bezterminowe stają się wymagalne niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela do ich spełnienia. Kiedy zatem przykładowo dłużnik nie jest w stanie, pomimo wymagalności, spełnić świadczenia, powinien rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Przedsiębiorcy bądź członkom zarządu Spółki powinien być znany na bieżąco stan finansowy spółki, a co za tym idzie możliwość zaspokojenia długów.

Praktycznym problemem przy określaniu utraty zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań jest zagadnienie czy niezaspokojony musi być więcej niż jeden wierzyciel. W piśmiennictwie przyjmuje się, że istnieć musi co najmniej dwóch wierzycieli. Prawo upadłościowe za zadanie ma bowiem ustalenie wspólnego dochodzenia roszczeń przez wierzycieli (art. 1 ust. 1 prawa upadłościowego), a zatem nie odnosi się do sytuacji gdy istnieje tylko jeden wierzyciel.

Odnosząc się do kwestii charakteru zobowiązań, to znaczy czy są one związane czy niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, przyczyn dla których zobowiązania nie są zaspokajane czy okoliczności czy zobowiązania mają charakter publicznoprawny czy prywatnoprawny stwierdzić należy, że wszelkie wymienione czynniki pozostają dla możliwości ustalenia niewypłacalności bez znaczenia.

Jak wskazano powyżej celem ułatwienia sytuacji wierzyciela wprowadzono domniemanie zgodnie z którym domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Domniemanie to jest jednak domniemaniem wzruszalnym. Dłużnik może zatem udowodnić, że nie utracił zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a brak wykonywania zobowiązań ma charakter przejściowy.

 

2. Przewaga zobowiązań nad aktywami (nadmierne zadłużenie)

Dla osób prawnych (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej) albo jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną istnieje dodatkowa, niezależna przesłanka ogłoszenia upadłości. Jak wskazano powyżej zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2 dłużnika będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Jednakże przesłanki tej nie stosuje się do spółek osobowych określonych w kodeksie spółek handlowych w których co najmniej jednym wspólnikiem odpowiadającym za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem jest osoba fizyczna (np. spółki komandytowej w której komplementariuszem jest osoba fizyczna).

Tym samym podmiot zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości musi nie tylko na bieżąco monitorować kwestię terminowego spłacania wymagalnych zobowiązań, lecz również monitorować relację zobowiązań w stosunku do wartości majątku.

Przepisy prawa ustalają zasady pomocne przy ustaleniu czy zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku.

Po pierwsze do majątku nie wlicza się składników niewchodzących w skład masy upadłości. Jak wskazuje w swoim komentarzu Piotr Zimmerman dotyczy to w szczególności składników tak oczywiście wyłączonych z masy jak przedmioty w leasingu, wynajmowane lub wydzierżawiane, ale również przedmiotów stanowiących własność innych podmiotów w oparciu na przykład o zastrzeżenie prawa własności na rzecz sprzedającego do czasu uiszczenia pełnej ceny (Prawo upadłościowe. Komentarz. Piotr Zimmerman. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2016, komentarz do przepisu art. 11, system informacji prawnej Legalis).

Po drugie do zobowiązań pieniężnych nie wlicza się zobowiązań przyszłych, w tym zobowiązań pod warunkiem zawieszającym oraz zobowiązań wobec wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki lub innej czynności prawnej o podobnych skutkach, o których mowa w art. 342 ust. 1 pkt 4. Zobowiązania te są bowiem traktowane jako zobowiązania niepewne.

Po trzecie, również i przy okazji tej przesłanki ustawodawca przewidział domniemanie prawne ułatwiające sytuację wierzyciela. Domniemywa się, że zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego majątku, jeżeli zgodnie z bilansem jego zobowiązania, z wyłączeniem rezerw na zobowiązania oraz zobowiązań wobec jednostek powiązanych, przekraczają wartość jego aktywów, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Dla wierzycieli będzie zatem możliwość na podstawie analizy bilansu, oceny sytuacji czy w konkretnej sprawie mamy do czynienia z domniemaniem zaistnienia przesłanki nadmiernego zadłużenia. Przy ocenie stanu zobowiązań nie będą brane jednak, jak wynika z powyższego, rezerwy na zobowiązania oraz zobowiązania wobec jednostek powiązanych. W nauce prawa wskazuje się zatem, że nie będą brane pod uwagę wierzytelności sporne, gdyż w bilansie ujęte są jako "rezerwy na zobowiązania". Powyższe domniemanie jest jednak domniemaniem wzruszalnym. Dłużnik może zatem wskazywać, że biorąc pod uwagę czy zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku, powinien być również brany pod uwagę przykładowo jego majątek pozabilansowy szacowany na podstawie cen rynkowych.

 

               Ewa Kosowska-Czapla
Radca Prawny, Licencjonowany Syndyk

 

Szczecin, 06.03.2019r.

Kategoria:

 

Założenie winiarni (produkcja wina) – wybrane aspekty prawne

 

Producent wina w rozumieniu ustawy winiarskiej to:

  • osoba fizyczna lub prawna, która
  • wyrabia lub rozlewa wino z upraw własnych
  • w celu wprowadzenia go do obrotu.

 Aby być uznanym za producenta wina należy nie tylko wyrabiać lub rozlewać wino, ale też wprowadzać je do obrotu. Jeśli zatem wyrabiamy wino na potrzeby własne nie będziemy uznani za producenta. Podobnie, gdy nie będziemy mieli upraw własnych. (art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy winiarskiej)

 

  1. Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy Ewidencji Producentów Rolnych?

Kwestia prawnie niewyjaśniona z uwagi na niespójność pojęć. Zaprezentowana została przykładowa próba rozwiązania problemu

 

 a. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców, a zatem konieczności wpisu do CEiDG nie stosuje się do:

  • wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (wymagania w zakresie uzyskania wpisu do rejestru ministarialnego nie stosuje się do producentów, którzy wyłącznie wyrabiają i rozlewają wino uzyskane z winogron pochodzących z upraw własnych).

Wpisowi podlegać mogą:

  • Osoby niebędące rolnikami prowadzący produkcję wina w sposób zorganizowany, ciągły, zarobkowy,
  • Rolnicy wpisani do rejestru winiarzy prowadzonego przez Ministra,
  • Rolnicy niewpisani do rejestru winiarzy wyrabiający więcej niż 10.000 litrów wina w ciągu roku gospodarczego.

https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?F;1b22de7d-916d-4591-b44d-3b8e2be61121

 

b. Ewidencja Producentów Rolnych

 Rolnik w rozumieniu art. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009

  • w rozumieniu art. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009  "rolnik" oznacza
  • osobę fizyczną lub prawną bądź grupę osób fizycznych lub prawnych, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków w świetle prawa krajowego,
  • której gospodarstwo rolne jest położone na obszarze objętym zakresem terytorialnym Traktatów, określonym w art. 52 TUE w związku z art. 349 i 355 TFUE, oraz która prowadzi działalność rolniczą;

"działalność rolnicza" oznacza między innymi produkcję produktów rolnych,

"produkty rolne" oznaczają produkty - z wyjątkiem produktów rybołówstwa - wymienione w załączniku I do Traktatów, a także bawełnę.

 

Traktat wymienia:

Moszcz winogronowy, fermentujący lub z fermentacją zatrzymaną w inny sposób niż przez dodanie alkoholu; Wino ze świeżych winogron; moszcz winogronowy z fermentacją zatrzymaną przez dodanie alkoholu, Inne napoje na bazie fermentacji (np. jabłecznik, wino z gruszek i miód pitny).

 

Wpis rolnika do ewidencji producentów rolnych

Wpisu do ewidencji producentów dokonuje się, w drodze decyzji administracyjnej, na jego wniosek złożony do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego miejscowo, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.

https://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wszystkie-wnioski/ewidencja-producentow.html

 

  1. Czy konieczny wpis do rejestru ministerialnego?

Wpis do rejestru ministerialnego „winiarzy”- działalność regulowana

Art. 17. 1. Działalność gospodarcza w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646) i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich, zwanego dalej „rejestrem”.

2. Działalność gospodarcza w zakresie wyrobu wyrobów winiarskich może również obejmować rozlew wyrobionych wyrobów winiarskich.

3. Wymagania w zakresie uzyskania wpisu do rejestru nie stosuje się do producentów, którzy wyłącznie wyrabiają i rozlewają wino uzyskane z winogron pochodzących z upraw własnych.

 

Rejestr ministerialny

 Podstawą prawną do prowadzenia rejestru jest art. 20 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859, z późn. zm.) zwana dalej „ustawą”.

  • Obowiązek prowadzenia wymienionego rejestru powstał, w związku z wejściem w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. z dniem 21 sierpnia 2004 r.
  • Organem prowadzącym rejestr jest minister właściwy ds. rynków rolnych (art.20 ust. 1 ustawy).
  • Wpisu do rejestru dokonuje się na wniosek przedsiębiorcy (art. 20 ust 2 ustawy).

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-przedsiebiorcow-wykonujacych-dzialalnosc-w-zakresie-wyrobu-lub-rozlewu-wyrobow-winiarskic

 

  1. Czy konieczny jest wpis do Ewidencji Dyrektora Generalnego KOWR?

Każdy producent i przedsiębiorca, wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczone do wprowadzenia do obrotu, winien zostać wpisany do ewidencji prowadzonej przez Dyrektora Generalnego KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) oraz składać określone dokumenty.

http://www.kowr.gov.pl/interwencja/wino/pytania-dotyczace-rynku-wina

 

        4. REGON, VAT, AKCYZA, ZGŁOSZENIE DO KONTROLI     

     

 a. Wniosek o nadanie numeru REGON ) chyba że złożony zintegrowany wniosek do CEIDG) formularz RG-OF

http://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/formularze-regon-papierowe/

 

b. Wniosek o rejestrację płatnika VAT formularz VAT-R

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-vat/proc_1609-rejestracja-vat

 

c. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego  formularz AKC-R

https://www.podatki.gov.pl/akcyza/formularze/formularze-akcyzowe/

 

d. Zgłoszenie do kontroli przez urząd celno-skarbowy

 

e. Po znowelizowaniu ustawy winiarskiej i ustawy o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) producenci, którzy produkują mniej niż 1000 hektolitrów (100 tys. litrów) w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, mają złagodzone przepisy odnośnie wytwarzania i sprzedaży wina. Są zwolnieni z obowiązku prowadzenia składu podatkowego, a także posiadania własnego laboratorium i mogą pozostać  w systemie KRUS. 

 

  1. Dopuszczenie wina do obrotu

 

        a. Wniosek o zezwolenie na sprzedaż alkoholu

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-dostac-pozwolenie-na-sprzedaz-alkoholu/proc_280-zezwolenie-na-sprzedaz-alkoholu

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_214-zezwolenie-na-obrot-hurtowy-alkoholem

 

        b. Certyfikacja - dobrowolna

https://ijhars.gov.pl/certyfikacja-wina.html3.

 

       c. SANEPID – wpis zakładu do rejestru ewentualnie wraz z zatwierdzeniem zakładu

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprzedaz-i-marketing/chce-wprowadzic-produkt-usluge-na-rynek/proc_520-wpis-zakladu-do-rejestru-sanepid

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprzedaz-i-marketing/chce-wprowadzic-produkt-usluge-na-rynek/proc_521-zatwierdzenie-zakladu-i-wpis-do-rejestru-sanepidu

 

      d. BANDEROLE

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-akcyze/proc_196-zapotrzebowanie-na-banderole

 

      e. KASA FISKALNA I JEJ REJESTRACJA

Zapraszam do zapoznania się z powyższym materiałem w formie filmu:https://www.youtube.com/watch?v=VKljogovulo

 

 

                Ewa Kosowska-Czapla

Radca prawny/ Doradca Restrukturyzacyjny

 

Tekst dotyczy zagadnień, które pojawiają się w naszej codziennej praktyce. Ma on jednak charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej w konkretnej sprawie. W celu uzyskania wiążącej opinii prawnej niezbędna jest analiza indywidualnych okoliczności.

Kategoria: